Leczenie stożka rogówki – pozbądź się tej wady wzroku

Tu odnajdziesz szczegółowe informacje o korekcie stożka rogówki.

Keratoconus, zwany inaczej stożkiem rogówki, to przypadłość, która niezmiernie utrudnia życie – obniża jakość widzenia i może być przyczyną innych chorób oczu. We współczesnych klinikach okulistycznych eksperci potrafią na szczęście poradzić sobie z tym problemem. Jak zatem winno przebiegać leczenie stożka rogówki?

Stożek rogówki nierzadko współistnieje z innymi wadami oczu

Rogówka to przezroczysta część gałko ocznej, która mocno skupia promienie światła. Leży przed tęczówką i posiada dużo receptorów bólu, jest jednak słabo ukrwiona. Około 30. roku życia może ulec deformacji przejawiającej się uwypukleniem oraz ścieńczeniem w centralnej części. Jest to następstwem nadwątlenia tkanki, która prawdopodobnie ulega działaniu rodników. Stożek rogówki powoduje krótkowzroczność oraz miopię, przez co chory widzi znacznie gorzej i staje się bardziej wrażliwy na promienie świetlne. Pacjenci skarżą się także na podrażnienie oczu, w niektórych przypadkach występuje też podwójne widzenie. Keratoconus nieraz współistnieje z pozostałymi schorzeniami oczu, przykładowo zapaleniem spojówek. Na szczęście współcześnie skuteczne leczenie stożka rogówki jest możliwe. We wczesnej fazie dolegliwość jest adiustowana z wykorzystaniem szkieł korekcyjnych bądź soczewek kontaktowych, po pewnym czasie natomiast nieodzowne jest przeprowadzenie zabiegu w klinice okulistycznej.

Korekta stożka rogówki – metody cross linking oraz Topoguided

Korekcja stożka rogówki może być prowadzona za pomocą rozmaitych technik. Dzisiaj najskuteczniejszym sposobem na poprawę jakości widzenia jest cross linking oraz wszczepienie pierścieni śródrogówkowych. Współczesne kliniki okulistyczne specjalizują się dodatkowo w korekcji stożka rogówki za pomocą modelowania, tj. metodę Topoguided. Najlepsze efekty dają zabiegi korzystające z technologii mapowania rogówki, która pomaga uzyskać regularną powierzchnię tkanki, a to z kolei pozwala na niwelowanie krótkowzroczności albo astygmatyzmu za pomocą soczewek kontaktowych. Pacjenci mogą także po jakimś czasie zapisać się na zabieg z użyciem lasera, który zupełnie zlikwiduje wadę wzroku.

Nasza siedziba:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków

Mob.: +48 537 553 553
E-mail: [email protected]