Domowe sposoby na złagodzenie objawów przeziębienia

Późna jesień i zima źle wpływa na nasze zdrowie. Na ogół dopadają nas katar, kaszel oraz ból gardła. By się im nie dać bez walki, warto przetestować domowe metody, które pomagają oddalić widmo choroby. Zebraliśmy niektóre z nich.

Czym rozgrzewać organizm?

Wirusy atakują nasz ustrój przeważnie wtedy, gdy temperatura ciała obniża się o 2-3 stopnie. Z tego powodu powinniśmy rozgrzewać się za pomocą gorącej kąpieli bądź napoju. Do herbaty można dodać plaster cytryny lub pomarańczy, które zawierają dużą dawkę witaminy C. Wyśmienitym dodatkiem jest również bogaty w substancje przeciwzapalne imbir oraz odrobina cynamonu. By poprawić smak napoju warto sięgnąć po sok z malin. Jeżeli idzie o gorącą kąpiel, dodajmy do wody parę kropel olejku eterycznego, np. szałwiowego, pichtowego lub eukaliptusowego, co oprócz tego wpłynie korzystnie na udrożnienie nosa.

Bezkonkurencyjne syropy z cebuli i czosnku

Źródłem wielu witamin są też cebula i czosnek. Na ich bazie produkuje się tradycyjne mieszanki przeciw przeziębieniu. Syrop z cebuli jest jedynym z najtańszych i najszerzej rozpowszechnionych sposobów walki z chorobami. Jak go przyrządzić? Do plastrów cebuli dodajemy cytrynę, a następnie polewamy miodem. Miksturę odstawia się do czasu, aż cebula puści sok. Taki syrop powinno się spożywać w odstępach po kilka godzin. Podobnie można zrobić z czosnkiem, w którym znajduje się allicyna, mająca właściwości bakteriobójcze. W tym celu wystarczy zmiażdżyć kilka ząbków czosnku, polać je sokiem z cytryny oraz dodać kapkę wody. Tak przygotowany syrop także należy pić parę razy dziennie.

Mikstura na podrażnienie gardła

Kiedy nasila się uczucie drapania w gardle, wypada wypróbować kompozycję mleka, miodu oraz masła. Rewelacyjnie zdaje ona egzamin jako nawilżacz błon śluzowych gardła. W przypadku tego napoju trzeba uważać, żeby mleko nie było zbyt gorące, dlatego że osłabi to korzystne działanie reszty składników. Dla uśmierzania podrażnień gardła rekomenduje się też płukanie gardła roztworem wody z solą czy picie herbaty z szałwii.

Dlaczego trzeba chronić się przed przeziębieniem?

Nie bacząc na to, że zwyczajne przeziębienie nie jest dokuczliwą chorobą, to jego lekceważenie może mieć poważne konsekwencje. W razie pojawienia się pierwszych objawów warto zacząć od leczenia domowymi sposobami. Miejmy aczkolwiek na uwadze, że jeśli objawy nasilają się to należy wybrać się do internisty.