Biopsja fuzyjna prostaty – jak wygląda zabieg?

Wszystko, czego należy dowiedzieć się o biopsji prostaty, odnajdziesz na www.scmkrakow.pl/oferta/badania-diagnostyczne/biopsja/biopsja-fuzyjna-prostaty/.

Prostata, czyli gruczoł sterczowy, jest częścią układu moczowo-płciowego mężczyzny, która podobna jest pod kątem wielkości oraz kształtu do orzecha włoskiego. Mieści się bezpośrednio pod pęcherzem moczowym i odpowiada m.in. za wytwarzanie płynu, w którym transferowana jest sperma. Problemy z prostatą objawiają się u wielu mężczyzn wraz z wiekiem, stąd tak kluczowe jest jej regularne badanie. Pomaga to rozpoznać przerost czy też zapalenie tego gruczołu, jak również wcześnie zauważyć alarmujące zmiany rakowe. Trzeba podkreślić, że rak prostaty to jeden z najczęstszych nowotworów, na który chorują mężczyźni, zatem nie wolno lekceważyć niebezpieczeństwa jego ewentualnego powstania.

Niepokojące objawy – kiedy zgłosić się do urologa?

Panowie po 45 roku życia powinni w regularnych odstępach odwiedzać urologa, w szczególności jeśli zauważyli alarmujące objawy związane z oddawaniem moczu, jak przykładowo kłopoty w zatrzymaniu lub rozpoczęciu oddawania moczu, zwiększenie częstotliwości mikcji, pieczenie w jej trakcie, kłopoty z erekcją i wytryskiem, jak również przerywany strumień czy krew w moczu. Jeśli po badaniu per rectum pojawią się przesłanki, aby domniemywać możliwość rozwoju raka, lekarz zaleci badanie PSA polegające na przetestowaniu krwi pod kątem wartości poziomu antygenu sterczowego. Wysoki poziom PSA we krwi oznacza ogromne prawdopodobieństwo rozwoju nowotworu. Aby jednak mieć bezdyskusyjną pewność, konieczne jest wykonanie biopsji prostaty.

Czy biopsja prostaty jest bezbolesna?

Biopsja fuzyjna to metoda biopsji gruczoły sterczowego, przeprowadzana w warunkach szpitalnych, która dzięki użyciu równolegle wieloparametrycznego rezonansu magnetycznego oraz obrazu USG, pozwala na pobranie wycinków tkanki o wiele precyzyjniej niż w procedurze, gdzie w trakcie zabiegu wykorzystuje się jedynie obrazowanie TRUS. Biopsja fuzyjna prostaty jest stosunkowo krótkim zabiegiem trwającym z reguły ok. 30 minut. Ponadto pacjent pozostaje także po zabiegu kilkanaście minut na oddziale, tym samym pełna procedura kończy się w czasie 60 minut. Biopsja fuzyjna odbywa się przy znieczuleniu miejscowym, więc pomimo że igłę biopsyjną wprowadza się przezskórnie przez krocze, jest ona praktycznie bezbolesna. Pobrane wycinki prostaty są następnie sprawdzane przez patomorfologa, który ocenia czy pojawiły się w nich zmiany nowotworowe.

Rzecz jasna, jak przy każdym zabiegu jest kilka przeciwwskazań, które mogą zdecydować o możliwości przeprowadzenia biopsji prostaty. To m.in. alergia na niektóre leki, mała krzepliwość krwi i wszczepione zastawki serca. Dlatego też zanim zapadnie decyzja o zabiegu trzeba jak najdokładniej odpowiedzieć urologowi na wszelakie pytania poruszone w wywiadzie medycznym.

Nasza siedziba:
SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków

Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail: [email protected]