uchwyt na rowery na hak, bagażnik rowerowy na hak

Przewożenie rowerów samochodem – platforma rowerowa na hak

Budowa dróg dla rowerów nie tylko w największych miastach, ale również w szeregu miasteczek wypoczynkowych w kraju i za granicą doprowadziła to tego, że pakując się na urlop rozważamy, czy zabrać jeszcze rower. Jeżeli nasz rower się składa, a jedziemy w pojedynkę, można spakować go do bagażnika. Kłopoty pojawiają się, gdy wyruszamy z kilkuosobową rodziną i chcemy wziąć trzy lub cztery rowery. W tych okolicznościach trzeba skorzystać z platformy rowerowej na hak.

Uchwyt rowerowy na dach a platforma rowerowa – o czym trzeba pamiętać?

Rowery można transportować na platformie rowerowej instalowanej na haku albo na dachu auta, montując na nim dodatkowe uchwyty rowerowe do bagażnika dachowego. Obie metody pozwalają na przewóz aż do 4 jednośladów. Uchwyty rowerowe są mniej kosztownym rozwiązaniem, lecz mają także kilka minusów. Zamocowanie, a następnie zdjęcie z nich roweru, może być trudne przede wszystkim dla osób o niskim wzroście. Ponadto zamocowanie rowerów na uchwytach dachowych zmienia wysokość samochodu, i choć zazwyczaj nie przeszkadza to podczas przejazdu pod niskimi bramami, mostami oraz kładkami dla pieszych, to wpływa na sterowność pojazdu z uwagi na to, że silniej reaguje on na porywy wiatru. Natomiast platformy rowerowe instalowane na hak przedłużają auta, wskutek tego prowadzący je kierowcy muszą zachować większą ostrożność w trakcie parkowania tyłem oraz cofania pojazdu. Jednoślady umieszczone na platformie często też wystają poza szerokość samochodu, a to może utrudniać wymijanie innych pojazdów na ciasnych drogach.

Jaki bagażnik rowerowy wybrać?

Postanawiając o nabyciu bagażnika na rower na hak trzeba w pierwszej kolejności wziąć pod uwagę kilka kwestii. Jest to stosunkowo kosztowny sprzęt, w związku z tym należy już na początku oszacować ile sztuk rowerów ostatecznie będziemy potrzebowali przewieźć. Platforma rowerowa cenionej marki, np. od Thule, będzie służyła nam lata i jeżeli zamawiamy ją w celu wzięcia jej na rodzinne podróże, należy wybrać taką, na której zmieścimy 3 czy też 4 jednoślady. Drugą ważną kwestią jest sprawdzenie całkowitej wagi rowerów – przed zamówieniem bagażnika powinno się zweryfikować czy udźwignie on ładunek jaki planujemy na nim transportować. Dowiedzmy się dodatkowo jak mocowane są rowery do platformy na hak. Więcej uchwytów podtrzymujących jednoślad w miejscu zmniejsza zagrożenie jego przemieszczenia się w trakcie podróży, skutkujące potencjalnym wgięciem lakieru. W razie pytań, który bagażnik rowerowy zamówić, rekomendujemy skonsultować się z przedstawicielem sklepu mającego w ofercie taki sprzęt.

Nasza siedziba:
AUTO-PLUS Zbigniew Haluch
ul. Prądnicka 79
31-202 Kraków

Tel.: +48 (12) 416-20-08
Mob.: +48 602-790-666
E-mail: [email protected]