Usługi prywatnego detektywa

Kim jest detektyw? Ten zawód rozwija się już od XIX wieku, a stosowanie niezwykłych i fascynujących metod dedukcji odbiło swój ślad w literaturze jak na przykład bohater literacki Sherlock Holmes. Samo słowo “detektyw” pochodzi z łaciny i oznacza „odkrywać”, „wykrywać”, „wyjawić”.
Praca detektywa skupia się na prowadzeniu śledztwa, podczas którego korzysta z rozumowania logicznego i innych niejawnych metod dochodzenia. W oparciu o dowody, fakty i przesłanki przeprowadza proces dedukcji co ma na celu zidentyfikowanie prawidłowych wniosków. Prywatny detektyw prowadząc śledztwa zlecone przez klienta musi posiadać licencję, gdyż jego zeznania mogą być bardzo znaczące w sprawach sądowych czy dochodzeniach policji.

Zakres pracy detektywa

Korzystanie z pomocy prywatnych detektywów staje się coraz częstsze. Obecnie biura detektywistyczne prowadzone są w sposób odpowiedzialny i profesjonalny, gdzie każda drobna sugestia czy wiadomość od klienta jest ważna. Przede wszystkim zakres takiej działalności to zbieranie wrażliwych, tajnych informacji często dotyczących postępowań karnych i cywilnych, szukanie mienia, osób zaginionych lub ukrywających się, ustalanie wiarygodności świadków i dokumentów, zdolności płatniczych i ubezpieczeniowych. Wysoki popyt na detektywów wynika z tego, że zdarzają się sytuacje, gdy jesteśmy oszukiwani, a jako strona poszkodowana ciężko jest poprzeć dowodami nasze racje i motywy. W celu ochrony własnych interesów wiele oszustw jest tuszowanych, a oświadczenia osób postronnych i świadków są przeinaczone. Tylko detektyw potrafi ustalić jednolitą wersję i dojść do prawdy.