Statuetki pamiątkowe – historia i ich współczesne wykorzystanie

Ranga przeróżnych wyróżnień i plebiscytów zależy od kilku czynników. Jednym z najważniejszych jest między innymi to, jakie odznaczenie otrzymuje uhonorowana nimi osoba. Jako bardzo dobry przykład mogą tu służyć statuetki przekazywane laureatom rozmaitych nagród kulturalnych. Wszyscy doskonale znają figurkę Grammy bądź Fryderyka. Jednakowo doceniane są trofea otrzymywane w świecie sportu – przykładowo Puchar Davisa czy Puchar Europy. Powinni o tym pamiętać promotorzy wszelkich wydarzeń sportowych i kulturalnych pragnący, żeby te ekspresowo zdobyły swoją markę i jednocześnie z roku na rok się rozwijały. Szczególnie, że zlecenie wykonania unikatowych statuetek pamiątkowych jest w dzisiejszych czasach niezwykle proste.

Statuetki pamiątkowe – szczególnie ważna część kultury praktycznie każdego społeczeństwa

Statuetki jako rodzaj wyróżnienia przekazywanego uzdolnionym jednostkom zwyciężającym w różnorodnych konkursach muzycznych czy też zawodach sportowych znane były już w czasach starożytnych. Szerokim uznaniem cieszyły się bez wątpienia w starożytnej Grecji, a następnie w korzystającym z jej spuścizny Cesarstwie Rzymskim. W następnych epokach ich prestiż wyraźnie spadł, żeby odrodzić się około dwóch stuleci temu. Współcześnie puchary, medale i statuetki są nadzwyczaj ważną część kultury prawie każdego społeczeństwa, a liczne z nich ma wagę międzynarodową – jako potwierdzenie tego należy wspomnieć choćby Medale Noblowskie przyznawane co roku uznanym naukowcom, literatom oraz aktywistom na rzecz pokoju, jak również nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej za dokonania w obszarze sztuki filmowej.

Statuetki okolicznościowe – w jaki sposób kupić?

Różnego rodzaju statuetki pamiątkowe można przeważnie zamówić u rzeźbiarzy lub – jeżeli interesują nas w głównej mierze statuetki z brązu oraz posiadamy już przygotowany model – u fachowców parających się odlewnictwem. Typów statuetek okolicznościowych jest mnóstwo, jakkolwiek największym popytem cieszą się statuetki z brązu. Oczywiście nie bez powodu – ich wykonanie jest nie jest droga, a zarazem prezentują się one znakomicie, co w znacznym stopniu zwiększa prestiż wszelkiego rodzaju konkursów i zawodów sportowych.