Osuszanie piwnic i fundamentów – komu zlecić?

Nawet jeśli obiekt budowlany stoi jest na terenie, gdzie wody gruntowe przebiegają stosunkowo nisko, niewykluczone jest ryzyko, że z czasem mury będzie przenikać woda. Może się to zdarzyć również nagle w wyniku zalania przez zniszczoną instalację hydrauliczną bądź z powodu podtopienia, a niekiedy pojawienie się wilgoci przebiega stopniowo w następstwie nadwerężonej lub nieprawidłowo wykonanej hydroizolacji murów.

Osuszanie fundamentów – w pierwszej kolejności identyfikacja przyczyn

Wilgotne mury nie znaczą od razu, iż dom nie nadaje się do zamieszkania. W pierwszej kolejności należy zacząć od znalezienia przyczyn tworzenia się wilgotnych plam. W pomieszczeniach takich jak łazienki, kuchnie i niewietrzone piwnice pojawiająca się na ścianach pleśń jest często następstwem przecieków z nieszczelnego dachu albo tarasu lub skraplania się pary wodnej. Takie sytuacje wymagają wykorzystania jednego lub kilku rozwiązań: przywrócenia poprawnej cyrkulacji powietrza we wnętrzach, ogrzania murów, ocieplenia ścian, osuszania kondensacyjnego, użycia poziomych blokad przeciwwilgociowych albo powłok paroszczelnych. Niestety na terenach, na których wody gruntowe sięgają wysoko i wnikają w fundamenty oraz ściany obiektu lub gdy doszło do zalania na skutek powodzi (ewentualnie silnych opadów atmosferycznych), osuszenie murów stanowi już zadanie dla profesjonalistów z zakresu hydroizolacji.

Sposoby osuszania ścian

Eksperci, którzy posiadają duże kwalifikacje w osuszaniu murów zarówno budowli mieszkalnych, jak i przemysłowych, rozpoczynają swoje działania od oceny źródła zawilgocenia i kondycji podmokłych ścian. Jest to baza do wyselekcjonowania najlepszych metod i produktów służących do osuszenia. Zawilgocenie budynków ceglanych, których tynki nabrzmiewają i odpadają, a na murach tworzą się plamy, z dużym prawdopodobieństwem spowodowane jest kapilarnym przenikaniem wody przez ściany. Po nieizolowanych murach z cegły woda wspina się wzwyż – czasami nawet na parę metrów. Zdarza się to częstokroć, przede wszystkim w starych budynkach, jednak można to naprawić przywracając izolację poziomą murów, która przystopuje podnoszenie się wilgoci ku górze. Kolejną fazą, rzecz jasna po właściwym przygotowaniu murów, jest ich odgrzybienie oraz nałożenie izolacji pionowej.

Skuteczne osuszenie fundamentów wymaga czasami przywróceniu hydroizolacji zewnętrznej. Zadaniem kompetentnego zespołu jest wówczas odsłonięcie zewnętrznej części ścian fundamentowych, usunięcie zniszczonej papy termozgrzewalnej, izolacji bitumicznej bądź mat bentonitowych, a w następnej kolejności naniesienie izolacji pionowej mineralnej lub elastycznej. W wielu przypadkach niezbędne będzie także naprawa łączenia izolacji ścian z izolacją pozostałych części budynków, jak stropy żelbetowe, dylatacje oraz ściany żelbetowe.