badania psychotechniczne Bielsko Biała, badania psychologiczne kierowców Bielsko Biała, badania psychologiczne Bielsko Biała

Badania psychologiczne kierowców – dla kogo?

Badania psychotechniczne kierowców pozwalają ustalić czy kandydaci mają przeciwwskazania do prowadzenia pojazdów. Są one bardzo ważne w kontekście bezpieczeństwa na drogach – dzięki nim można wyeliminować osoby, które nie powinny prowadzić pojazdów. Jak wyglądają badania i co dokładnie sprawdzają? Jakie urządzenia wykorzystuje się do ich przeprowadzenia?

Badania psychologiczne kierowców – termin ważności

Badaniom psychotechnicznym musi poddawać się kilka grup kierowców. Do największej należą osoby starające się o prawo jazdy np. kategorii C+E. Do testów przystępują również kierowcy, którzy przekroczyli ilość dozwolonych punktów karnych i starają się o przywrócenie prawa jazdy. Dodatkowo badaniom psychologicznym powinni poddawać się także kierowcy pojazdów uprzywilejowanych oraz egzaminatorzy szkół jazdy. W przypadku kierowców zawodowych, badania psychologiczne są ważne przez pięć lat.

Badania psychologiczne kierowców – weryfikują widzenie po zmroku

Badanie kierowców składa się z 2 części. Najpierw kandydaci przystępują do rozwiązywania testu. Na tym etapie sprawdzana jest umiejętność koncentracji, podzielność uwagi, refleks oraz cechy osobowości czy poziom lęku. Osoby poddawane testom muszą między innymi odpowiedzieć na pytania dotyczące ich cech charakteru czy rozwiązać tzw. test matryc progresywnych. Następnym etapem badań psychologicznych jest część aparaturowa, która weryfikuje głównie poziom koordynacji wzrokowo-ruchowej, wrażliwość na olśnienia i umiejętność oceny odległości. Na tym etapie wykorzystuje się między innymi kabinę ciemniową, miernik sprawności sensomotorycznej i aparat Piórkowskiego. Badania sprawdzają czas reakcji i polegają m.in. na weryfikowaniu, jak dana osoba reaguje na oślepienie światłem.

Nasza siedziba:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: 608 315 680
E-mail: [email protected]