Badania psychologiczne kierowców – dla kierowców zawodowych i nie tylko

Badania psychologiczne Bielsko Biała - więcej o tych usługach.

Na sytuację na szosach w największej mierze wpływają kwalifikacje obsługujących jeżdżące po nich samochody. Szczególnie istotne okazuje się to dla kierowców zawodowych – na przykład taksówkarzy czy kierowców TIR-ów i autobusów. W ich przypadku ważne są tak umiejętności, jak i uwarunkowania psychiczne. Z tego powodu przedstawiciele tych zawodów zgodnie z przepisami powinni w odpowiednim terminie zgłaszać się na badania psychologiczne kierowców. Warto więc powiedzieć na ich temat parę zdań. W jakich odstępach powinny być przeprowadzane? Na czym opierają się tego typu badania psychotechniczne? I, co najważniejsze, jak możemy się do nich nastawić?

Reguły badań psychotechnicznych kierowców

Badania kierowców muszą być przeprowadzane co pięć lat. Ta zasada nie obowiązuje z kolei specjalistów, którzy skończyli 50 lat – muszą bowiem wykonywać je co trzydzieści miesięcy. Badania psychologiczne kierowców wykonywane są przez psychologa w wyspecjalizowanej poradni, który w pierwszej kolejności przeprowadza badania osobowości. Mają one formę konwersacji z kierowcą, w czasie której odpowiada on na zadania na temat wyborów w ekstremalnych sytuacjach. Następna faza badań psychotechnicznych kierowców to test na inteligencję, zaś następnie przeprowadzane są testy na odpowiednich urządzeniach, podczas których badana jest zdolność szybkiego reagowania, podzielność koncentracji, percepcja szybkości i dostrzeganie w ciemności.

Jak podnieść szansę podczas badaniach psychologicznych kierowców?

Po ich wykonaniu kierowca jest zapraszany na rozmowę z psychologiem, który w jej czasie informuje go, czy przeszedł badanie. Co istotne, powinniśmy wiedzieć, iż nie dla każdego ich rezultaty okażą się pozytywne. Szanse na pomyślne zakończenie badań psychologicznych kierowców można jednak trochę zwiększyć. W jaki sposób? W internecie dostępne są różne opisy działania maszyn, na jakich są przeprowadzane badania psychotechniczne – to świetne rozwiązanie, by zawczasu przekonać się, jak one funkcjonują.

Nasza siedziba:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]