Badania operatorów – kilka przydatnych informacji

Jeśli potrzebujesz zlecić badania operatorów Bielsko Biała, kliknij w to miejsce.

Badania psychologiczne większości z nas kojarzą się ze żmudną i niezwykle dociekliwą rozmową prowadzoną przez lekarza specjalistę, który zamierza zgłębić nasze relacje z matką. Jak się jednak okazuje takie badania znajdują też zastosowanie chociażby podczas określania zdolności do zatrudnienia osób, które chcą wykonywać zawód operatora dźwigu bądź innego rodzaju maszyny budowlanej.

Badania operatorów: co się na nie składa?

Badania psychologiczne osób obsługujących maszyny budowlane nie odbiegają bardzo od tych, jakie muszą przejść kierowcy zawodowi. W związku z tym obejmują rozbudowany wywiad zbierany przez psychologa, testy osobowościowe oraz temperamentalne, testy inteligencji oraz testy aparaturowe. Bez wątpienia testów nie powinno się bać. Do ich wypełnienia powinno się podejść otwarcie. Znaczenie ma szczerość oraz dokładność zaznaczanych odpowiedzi. Natomiast testy aparaturowe zdają się mieć szczególne znaczenie w przypadku osób zamierzających zostać operatorem maszyn budowlanych. Pozwalają ocenić szybkość reakcji zainteresowanego. Ustalając ją zyskujemy wiedzę, czy poddana badaniom osoba będzie potrafiła w wystarczająco szybki sposób odpowiadać na nieoczekiwanie występujące w pracy sytuacje. Testy te oceniają też zdolność do oceny prędkości obiektów znajdujących się w ruchu, widzenia przestrzennego i koncentracji uwagi. Wszystko to ma w przypadku operatorów obsługujących maszyny budowlane ogromne znaczenie.

Badania operatorów: kto zajmuje się ich przeprowadzaniem?

Badania psychologiczne osób obsługujących wózki, dźwigi i inne maszyny może przeprowadzić jedynie psycholog, który zdobył uprawnienia psychologa transportu, a do tego konieczne jest ukończenie uzupełniających studiów podyplomowych. Trzeba wiedzieć, że badanie psychotechniczne musi być okresowo powtarzane. Trzeba tego pilnować, w przeciwnym razie można utracić uprawnienia do obsługi maszyn. Dbający o przestrzeganie przepisów pracodawca odsunie od pracy pracownika, który nie posiada aktualnych badań psychotechnicznych.

Nasza siedziba:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]