Kilka informacji o systemie rozliczeń SWIFT

Szukasz szczegółowych wiadomości dotyczących systemu SWIFT? Zajrzyj na https://flobo.io/bankowosc/co-to-jest-system-rozliczen-miedzybankowych-swift/

Mimo, że właściwie na co dzień korzystamy z przelewów bankowych, wiele osób pierwszy raz usłyszało o systemie SWIFT w 2022 r. w kontekście rozważania wdrożenia sankcji wobec Rosji w związku z konfliktem na Ukrainie. Jednak system SWIFT używany jest już od lat 70-tych ubiegłego wieku i jest jednym z fundamentów wydajnego działania międzynarodowego rynku finansów.

Co jest głównym atutem systemu rozliczeń SWIFT?

SWIFT to skrótowiec od Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication, co po polsku znaczy Stowarzyszenia na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej. Zwykle jednakże tym skrótem określa się po prostu międzynarodowy system rozliczeń międzybankowych, bez którego sfinalizowanie przelewów międzynarodowych byłoby zapewne dużo bardziej złożone niż obecnie. SWIFT to popularny, jednakże nie jedyny wykorzystywany dzisiaj system tego rodzaju. Oprócz niego np. w Naszym kraju funkcjonują także z systemów: SORBNET, Express Elixir oraz SEPA.Na świecie wykorzystywane są także różnorodne systemy lokalne, obsługujące tylko rozliczenia bankowe na obszarze jednego kraju.

Jak więc wyróżnia się system bankowy SWIFT? Używany jest praktycznie we wszystkich państwach na świecie, a przy tym stosują go nie tylko banki, których liczba dziś przekroczyła już 10 tysięcy, ale też domy maklerskie, giełdy i sporo innych podmiotów finansowych. Każdy członek systemu SWIFT musi mieć swój unikalny kod (Bank Identifier Code), składający się z 8 znaków (cyfr oraz liter). Dopuszczalne jest też przyznawanie kodu SWIFT oddziałowi banku, wówczas taki kod zawiera 11 znaków.

System SWIFT – prezentujemy kody BIC/SWIFT popularnych banków w Polsce

Nawet jeżeli zaledwie od czasu do czasu realizujesz transakcje międzynarodowe, dobrze jest pamiętać kod BIC/SWIFT własnego banku, a co najmniej wiedzieć jak w mgnieniu oka znaleźć takie dane. Niżej znajdziesz kody BIC najpopularniejszych banków, obecnych w Naszym kraju.

– CitiBank: CITIPLPX
– ING Bank Śląski: INGBPLPW
– Santander Bank Polska: (wcześniej BZ WBK): WBKPPLPP
– BNP Paribas Bank Polska SA: PPABPLPK
– Bank Millenium: BIGBPLPW
– BANK POLSKIEJ SPÓŁDZIELCZOŚCI: POLUPLPR
– mBank (BRE): BREXPLPWMBK
– Pekao SA (z żubrem): PKOPPLPW
– PKO BP (w tym dla kont PKO Inteligo): BPKOPLPW
– BIC ALIOR BANK: ALBPPLPW
– Raiffeisen Bank Polska: RCBWPLPW
– Getin Bank: GBGCPLPK
– Credit Agricole: AGRIPLPR
– Bank BPH: BPHKPLPK

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]