Jak starać się o kredyt bez historii kredytowej?

Zaciąganie kredytów cieszy się obecnie wielką popularnością, ale nie wszyscy mają na to szansę. Istnieje bardzo wielka grupa Polaków, którzy nie mogą wziąć takiego zobowiązania, a to z powodu nieposiadania zdolności kredytowej. Kogo może dotyczyć ten problem i jak z niego wybrnąć?

Kredyt bez zdolności kredytowej – kto może jej nie mieć?

Instytucje finansowe najczęściej posiadają odrębne zasady, według których zgadzają się przyznać kredyty lub odmawiają takiego finansowania. Można jednak wymienić ogólne czynniki, wpływające na kwestię posiadania bądź nie zdolności kredytowej. Po pierwsze, z odmową raczej spotkają się osoby, które spłacają już jakieś zobowiązania. Na największe trudności muszą przygotować się klienci, którzy nie brali jeszcze ani jednego kredytu. Zaliczają się do nich zwłaszcza studenci oraz kredytobiorcy, którzy na rynku pracy działają od niedawna i osiągają niewielkie zarobki czy też są zatrudnieni na tzw. „umowach śmieciowych”. Z tym, że kredyt nie będzie im udzielony, powinni być pogodzeni także emeryci. Naturalnie finansowania nie otrzymają także osoby, które nie posiadają żadnego dokumentu potwierdzającego fakt posiadania przez nie pracy, a także zatrudnione za granicą. Okoliczności te powodują, iż teoretycznie nierealne jest uzyskanie kredytu w banku, przez co wiele osób decyduje się wziąć kredyt w firmach pożyczkowych. Nie warto tego robić, ponieważ chwilówki i podobne pożyczki wiążą się z bardzo wysokimi prowizjami i opłatami.

Kredyty bez zdolności – czy można je otrzymać?

W przypadku braku zdolności kredytowej doskonałym rozwiązaniem będzie skorzystanie z pomocy pośrednika w staraniu się o kredyty bankowe. Podpowie on, które z banków mają mniej rygorystyczne zasady i zechcą przyznać kredyt bez zdolności, czy też wskaże możliwość uzyskania kredytu konsolidacyjnego. Przede wszystkim jednak pośrednik podpowie, jak zbudować zdolność kredytową, a możliwości tego jest bardzo dużo. Najmocniej na budowanie pozytywnej historii kredytowej wpływa terminowe spłacanie zobowiązań, dobrze będzie zatem zakupić coś na raty, a także korzystać z kredytu odnawialnego oraz karty kredytowej w banku, w którym chce się ubiegać o kredyt. Doskonałym wyjściem jest też na przykład ubieganie się o kredyt nie samodzielnie, ale wespół z drugą osobą. By to osiągnąć, można uczynić współkredytobiorcami rodziców czy – w przypadku osób, które i tak planowały małżeństwo – wstąpić w związek małżeński. Takich możliwych opcji, które podpowiedzieć może doświadczony pośrednik, jest bardzo dużo.