Wczesne diagnozowanie raka piersi – poznaj projekt AILIS

Szukasz szczegółowych informacji dotyczących gęstych piersi? Wejdź na ailiscare.com

Rak piersi jest chorobą, którą każdego roku wykrywa się sumarycznie u ponad miliona kobiet we wszystkich zakątkach świata. W znacznym odsetku przypadków ten nowotwór złośliwy rozpoznawany jest z opóźnieniem, co wielokrotnie potęguje ryzyko przerzutów na inne organy (m.in. układ kostnybądź płuca), jak również śmierci. Mimo, że od dziesiątek lat prowadzone są liczne kampanie mające na celu komunikowanie o potrzebie systematycznych badań umożliwiających wczesne diagnozowanie raka piersi, wciąż z powodu tego nowotworu umiera rok w rok setki tysięcy kobiet, ale też mężczyzn.

Gęste piersi a wczesne diagnozowanie raka piersi

Jedną z przyczyn problemów z rozpoznaniem nowotworu piersi we wczesnej fazie jego rozwoju są tzw. gęste piersi. Wyróżniają się one tym, iż znajduje się w nich przewaga tkanki gruczołowej od tkanki tłuszczowej. Zauważenie guzków w gęstych piersiach jest zdecydowanie bardziej skomplikowane – zmiany w tkance nie są wyraźne, ponieważ zarówno gruczoły, jak i guzzmiany nowotworowe, oznakowane są na wynikach badań mammograficznych jasnym kolorem. Zmiany ciężko również wyczuć w badaniu dotykiem. Statystyki są więc okrutne – kobiety posiadające gęste piersi są czterokrotnie bardziej zagrożone rozwojem raka piersi, a sam nowotwór diagnozowany jest u nich w szeregu przypadków w później fazie rozwoju, co poważnie obniża szanse skutecznej terapii.

Parametryczne Obrazowanie Dynamiczne – technologia służacą kobietom

AILIS – polski start-up medyczno-technologiczny – opracował urządzenie rozpoznające zmiany nowotworowe – także te drobne – u kobiet mających gęste piersi. System analizy tkanek piersi użyty w urządzeniu AILIS opiera się na technologii PDI, czyli Parametric Dynamic Imaging (Parametryczne Obrazowanie Dynamiczne). Za sprawą obrazowania układu krwionośnego i przedwczesnego rozpoznania rozpoczynającego się procesu tworzenia się naczyń włosowatych, dysponuje ona dużym potencjałem wczesnego diagnozowania raka piersi. Badanie z użyciem tego urządzenia daje kobietom zupełny komfort: przebiega bezdotykowo, bez uczestnictwa osób postronnych, a przy tym trwa raptem kilka minut. W metodzie wypracowanej przez AILIS wyniki badania analizuje sztuczna inteligencja. Lekarz r analizuje wyłącznie przypadki, w których podejrzewa się duże prawdopodobieństwo rozwoju nowotworu. Wprowadzenie do sprzedaży systemu zaprojektowanego przez zespół AILIS pozwoli w przyszłości na szybsze i tańsze diagnozowanie raka piersi.

Nasza siedziba:
AILIS
Isalus Sp. z o. o.
ul. prof. Michała Życzkowskiego 14
31-864 Kraków