Food pairing – dla miłośników kulinarnych wrażeń

Więcej o food pairing.

Mimo, iż jesteśmy przyzwyczajeni do konkretnych połączeń aromatów, nie oznacza to, że zestawianie ze sobą dań, które na pozór kompletnie się wykluczają, nie może dać intrygujących i, co najistotniejsze, smakowitych rezultatów. Odkrywamy to coraz częściej. Ogromne oddziaływanie na nasz smak miało ewidentnie możliwość kupna niedostępnych dotychczas w naszym kraju produktów spożywczych i otwarcie się na obce zwyczaje kulinarne. Dzięki temu chociażby zestawienie mięsa z egzotycznych owocami rzadko już dziwi. Osoby, które posmakowały tych wyjątkowych fuzjach smaków w wielu przypadkach zaczynają własne eksperymenty i samodzielnie poszukują jeszcze bardziej dziwnych zestawień. By te jednak przyniosły oczekiwane rezultaty, wypada najpierw zaopatrzyć się w fachową wiedzę.

Food pairing – sztuka łączenia ze sobą smaków

Chcąc, aby nasze kulinarne poszukiwania faktycznie okazały się źródłem uniesień i umożliwiały ujawnienie nowych smakowych przyjemności, wystarczy działać zgodnie z kanonami przyjętymi w dzisiejszej sztuce kulinarnej. Te, w rzeczy samej, są wyłącznie instrukcjami, o których nie należy zapominać, by smaki wiążą się w niebanalną, lecz zgodną całość. Dobrze zrobimy, jeśli przyswoimy sobie food pairing. Tą nazwą określa się sztukę zestawiania ze sobą smaków, które ogólnie uważane są za kompletnie ze sobą niewspółgrające. Wszelkie zasady food pairingu są tymczasem gruntownie przemyślane, a u ich podstaw leży głęboka wiedza z dziedziny biochemii, dotyczącą zwłaszcza zawartości poszczególnych składników w używanych produktach. Food pairing traktuje nie tylko o jedzeniu, lecz też o napojach (w tym wysokoprocentowych).

Food pairing warsztaty tylko z zawodowym szefem kuchni

Do eksperymentów z food pairingiem konieczne są wyczucie i spora fantazja, niemniej jednak to nie one okazują się najistotniejsze. W większym stopniu jest istotna znajomość zawartości poszczególnych substancji w ingredientach potraw, a także tego, jak łączą się one z pozostałymi związkami. W związku z tym rozsądnym posunięciem będzie udział w szkoleniu z food pairingu prowadzonym przez profesjonalnego szefa kuchni – przede wszystkim dlatego, że podzielenie się podstawową wiedzą trwa zazwyczaj kilka godzin.

Nasza siedziba:
Warsztat Qulinarny
ul. Okulickiego 51 lokal 282
31-637 Kraków

Mob.: +48 662 311 637, +48 507 771 680
E-mail: [email protected]