kantar, kantar dla konia, kantar skórzany

Sznurkowy, skórzany czy taśmowy – jaki kantar dla konia?

Kantar jest fragmentem uprzęży dla konia. Bardzo przypomina uzdę, gdyż jedyną różnicą pomiędzy tymi rozwiązaniami jest brak wędzidła – elementu wsuwanego do pyska pozwalającego na kierowanie poruszającym się koniem. Kantar to jeden z głównych elementów ekwipunku jeździeckiego, z którym konie praktycznie się nie rozstają. Skutkiem tego musi on być dopasowany do rozmiaru i kształtu głowy zwierzęcia oraz nie przyczyniać się do powstania zadrapań. Jak więc wybrać stosowny kantar? Na jakie jego właściwości trzeba zwrócić uwagę?

Kantar skórzany czy podszywany – który odpowiedniejszy dla zwierzęcia?

W sklepach odnajdziemy różne typy kantarów: podszywane, taśmowe, skórzane oraz sznurkowe. Te ostatnie, określane także halterami, są rekomendowane z uwagi na sporą kontrolę, którą jeździec za ich pośrednictwem ma nad wierzchowcem. Dla konia znacznie bardziej komfortowy jest jednakże kantar skórzany albo taśmowy. Znacznie większą wygodę przynoszą kantary podszywane – np. sztucznym bądź prawdziwym futerkiem, które można ściągnąć celem umycia. Kantar tego typu doskonale chroni przed powstaniem uszkodzeń skóry, a przy tym pozwala przywiązać zwierzę na czas pielęgnacji i dawać możliwość jego prowadzenia podczas ćwiczeń czy spacerów.

Kantary – jakie rozmiary można kupić

Wytwarzanych jest kilka rozmiarów kantarów. Rozmiar mini to foal, który przeznaczony jest dla kucy miniaturowych i źrebiąt. Następny to shetty (0), który powinni stosować posiadacze większych źrebiąt, jak również koni szetlandzkich. Kantar nazywany pony (1) został z kolei stworzony z myślą o kucach (np. islandzkich) i rocznych koniach większości ras. Cob (2) i full (3) to kantary średniej wielkości i pasują m.in. do trakenów, koni arabskich, huculskich oraz holsztyńskich. Maksymalny rozmiar to xfull (4), który dedykowany jest dla dużych ras gorącokrwistych (na przykład śląskich) i ras zimnokrwistych (jak konie ardeńskie albo shire).

Nasza siedziba:
Sklep Jeździecki Horse-Trade
ul. Michała Korpala 4
30-389 Kraków

Tel.: +48 12 423 00 96
Mob.: +48 728 95 00 96
E-mail: [email protected]