Systemy rynnowe – istotna część konstrukcji dachu

Jeśli szukasz rynny metalowej, odwiedź tę stronę.

Systemy dachowe tworzy szereg elementów. Wśród tych, które mają najważniejsze znaczenie z punktu widzenia ich wytrzymałości oraz komfortu użytkowania jest z całą pewnością orynnowanie dachu. To właśnie ono pozwala na sprawne odprowadzenie deszczówki i tym samym uniknięcie wielu problemów związanych z jej zaleganiem. Nie powinniśmy więc lekceważyć doboru odpowiednich elementów wchodzących w jego skład. Niemniej jednak jest to zagadnienie trudne i wymagające specjalistycznej wiedzy oraz kwalifikacji – podobnie jak montaż systemów rynnowych. Co w takim razie winniśmy o nich wiedzieć? Jakie konkretnie zadanie pełnią te systemy? Z jakich części są tworzone? Na co zwrócić uwagę przy ich wyborze?

Systemy rynnowe – jakie moduły je tworzą?

Systemy tworzące orynnowanie dachu składają się z trzech części, które z kolei zbudowane są z szeregu mniejszych modułów. Oprócz orynnowania dachu, składającego się z różnego przekroju rynien otwartych (tak zwanych korytek), do których spływa deszczówka schodząca z dachu, składają się na nie też rynny pionowe oraz moduły znajdujące się na poziomie gruntu bądź pod ziemią, których funkcją jest odprowadzenie wody do ścieków. Samo orynnowanie dachu składa się z prostych rynien łączonych za pomocą łączników, a na rogach budynku – narożników. Są one montowane do pokrycia dachowego za pomocą haków, a kończone deklami. Łączenie orynnowania dachu z rynną pionową to sztucer z sitkiem, które odpowiada za zatrzymanie przeróżnych zanieczyszczeń mogących trafić się do rynny pionowej, a później do odpływu.

Rynny metalowe, PCV albo plastikowe – które zamontować?

W asortymencie sklepów budowlanych znajdziemy systemy rynnowe wykonane z kilku surowców – głównie z metalu bądź plastiku. Które z nich będą najlepsze? To zależy od specyfiki budynku oraz tego, w jakim stopniu jest on narażony na działanie opadów. Decyzję o doborze konkretnego orynnowania warto więc przedyskutować z ekspertem.

Nasza siedziba:
REGAMET Tryba SP.J.
39-322 Rzemień 262 A

Tel.: +48 17 584 08 08