Rękodzieło artystyczne – anioły drewniane i szopki

Dzieła kreowane przez rodzimych artystów ludowych, niezwykle wyraziste, ale również stosunkowoproste w swojej strukturze, od niezliczonych lat zachwycają odbiorców. Nawet w XXI wieku nieomal każdy Polak ma w swoim mieszkaniu jakąś figurkę z drewna, którą można zakwalifikować jako przedstawiciela sztuki naiwnej.

Anioły drewniane – protektorzy domowych pieleszy

Rzeźba drewniana od setek lat stanowiła istotny element naszej sztuki ludowej. Figurki z drewna związane były z reguły z kultem religijnym – w siołach i niewielkich miasteczkach konstruowano tysiące kapliczek, które miejscowi artyści wypełniali „świątkami”, czyli figurami religijnymi wyrzeźbionymi z miękkiego, łatwego w obróbce drewna. I chociaż dzisiaj rzadko stawia się tego typu kapliczki, to drewniane anioły utrzymane w takiej estetyce są używane jako element dekoracyjny mieszkań. Czemu właśnie anioły? Gdyż to alegoria dobra, bezpieczeństwa oraz troskliwości. Taka figurka od razu kojarzy się z protektorem domowych pieleszy. Anioły drewniane wykonane w estetyce sztuki ludowej cechują się wyrazistymi kolorami, a dzięki manualnemu wykonaniu są unikalne. Nie jest więc niespodzianką, że są one także jednym z ulubionych drobiazgów przywożonych z Polski przez przyjezdnych.

Szopki bożonarodzeniowe – od lat związane z Krakowem

Innym reprezentantem rodzimego rękodzieła artystycznego jest szopka krakowska. Szopki są mocno powiązane z miastem Kraków i pobliskimi miejscowościami. Są wytwarzane z lekkich materiałów, na ogół z kolorowej folii aluminiowej oraz kartonu, a swoją strukturą przypominają reprezentatywne krakowskie kościoły. Od dziesięcioleci przed Bożym Narodzeniem organizowany jest konkurs szopek krakowskich, w którym biorą udział dziesiątki artystów parających się ich tworzeniem od pokoleń. Krakowskie szopki bożonarodzeniowe można spotkać w najrozmaitszych wymiarach. Te konkursowe osiągają nawet kilka metrów wysokości, jakkolwiek jednakowo popularne są również drobne, kilkunastocentymetrowe szopki, które mieszkańcy Krakowa w okresie Bożego Narodzenia chowają pod choinką.

Pochodzenie zdjęcia: szopki-anioly.pl