Przetwory ekologiczne muszą mieć odpowiednie certyfikaty

Zobacz, gdzie kupić żywność ekologiczną.

Od prężnego rozkwitu branży żywieniowej, który daje się zauważyć od zeszłego wieku, artykuły konsumowane przez nas na co dzień zaczęto nagminnie wypełniać przeróżnymi związkami wydłużającymi ich żywotność. Lecz wraz z coraz szerszym zainteresowaniem konsumentów odnośnie tego, co spożywają i jak może to oddziaływać na ich zdrowie, ostatnio coraz chętniej szukają oni produktów wyprodukowanych z ekologicznej żywności.

Atuty żywności eko

Aby dany wyrób trafiający na półki sklepowe w naszym kraju mógł mienić się „eko”, musi sprostać kilku wytycznym. Żywność eko i przetwory z niej wytworzone muszą zdobyć stosowne certyfikaty wydawane przez wskazane do tego instytuty. Podstawową jednakże cechą spożywczych wyrobów ekologicznych jest to, iż użyte do ich przyrządzenia owoce oraz warzywa uprawiano według najważniejszych norm rolnictwa ekologicznego. To oznacza, że rolnicy nie używali syntetycznych środków ochrony roślin ani nawozów mogących negatywnie wpływać nie tylko na zdrowie ludzi, lecz które też szkodzą środowisku. Niektóre bowiem nawozy zanieczyszczają wody gruntowe lub wywołują zakwaszenie gleby, a natryski upraw chemicznymi pestycydami nierzadko powodują np. śmierć pożytecznych owadów. Z kolei w efekcie ekologicznej uprawy warzywa oraz owoce posiadają wielokrotnie niższą zawartość metali ciężkich, azotynów i azotanów, a to oznacza, że mniej tych substancji przeniknie do organizmu ich konsumentów.

Kupujesz żywność ekologiczną? Sprawdzaj wnikliwie informacje na opakowaniu

Przetwory eko podlegają stałej kontroli na każdym etapie produkcji, w tym też w trakcie składowania oraz przewozu. Co ważne, jeśli produkt spełnia kryteria, jego producent obok rutynowych informacji m.in. o wartościach odżywczych, temperaturze przechowywania, wadze netto, miejscu produkcji ingredientów i dacie przydatności do spożycia, musi również koniecznie podać numer ID jednostki certyfikującej ten produkt i zamieścić logo produkcji ekologicznej Unii Europejskiej, czyli białe gwiazdki, które tworzą w kształt liścia. Szukając żywności ekologicznej trzeba zatem czytać dokładnie etykiety produktów, a zamawiając je online w sklepie producenta sprawdzić, czy na stronie zamieszczona jest informacja o przyznanych certyfikatach.

Nasza siedziba:
"ARTMAN" spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp. k.
Niedomicka 47
33-132 Niedomice

Mob.: +48 669 997 776
E-mail: [email protected]