Piłki do siatkówki, piłki ręcznej i nożnej – główne cechy

Potrzebujesz piłek Hummel? Sprawdź https://bit.ly/3kgkDqn.

Nie ma wielu sportów, które można praktykować bez konieczności użycia konkretnych akcesoriów. Również w poniektórych sportach indywidualnych, jak te z obszaru gimnastyki oraz lekkoatletyki, należy zaopatrzyć się w dysk bądź tyczkę. Jednak najpopularniejszym na całym świecie akcesorium sportowym, przewijającym się w rozmaitych sportach (nie tylko zespołowych), są piłki. W poniższym artykule przybliżamy charakterystykę 3 piłek używanych w sportach modnych wśród Polaków.

Czym różnią się od siebie piłki do popularnych gier zespołowych?

1. Piłka do piłki nożnej to niechybnie sprzęt, który spotkać można w pokoju każdego nastolatka, a ostatnio i niejednej dziewczyny, gdyż do sukcesu w tym sporcie często dążą również panie. Waga piłki do “nogi” z reguły 410-450 gramów, a jej obwód powinien mieścić się w przedziale 68-70 cm. Kiedyś piłki te wytwarzano z prawdziwej skóry, współcześnie używana do tego jest w głównej mierze skóra syntetyczna. Piłki do piłki nożnej jeszcze niedawno nazywano “biedronką” w związku z charakterystycznymi czarnymi łatami, które musiały być wyraziste w dwukolorowych telewizorach. Obecnie piłki do „nogi” wytwarzane są w fantazyjnych wzorach oraz kolorach, a większość większych wydarzeń futbolowych ma własny oficjalny projekt piłki.
2. Piłka do siatkówki jest nieco mniejsza aniżeli ta do piłki nożnej, gdyż jej obwód ma między 65 a 67 cm. Jest od niej jednak wyraźnie lżejsza – jej ciężar to jedynie 260-280 gramów. W środku mieści się pęcherz z lateksu, a pomiędzy nim a powierzchnią ze skóry (również najczęściej wykonaną ze skóry syntetycznej) znajduje się powłoka z nylonu lub bawełny. Piłki do siatkówki wytwarza się w wersji indoor i beach.
3. Piłka do piłki ręcznej jest najmniejsza z piłek tu przedstawionych, ale co kluczowe jej wymiary oraz ciężar zmieniają się zależnie od tego, przez kogo piłka jest być stosowana. Inne rozmiary mają wobec tego piłki do piłki ręcznej dla dorosłych kobiet, inne dla mężczyzn, a sprzęt o najmniejszym obwodzie przeznaczony jest dla dzieci. Wobec tego obwód piłek dla szczypiornistów to od 46 do 60 cm, a ich waga – od 260 do nawet 475 g. Dętka tych piłek musi być nader wytrzymała, stąd na ogół sporządzana jest z lateksu. Zewnętrzna powierzchnia natomiast powinna gwarantować odpowiednią przyczepność do dłoni.

Czy uprawiamy sport jedynie amatorsko, czy też jesteśmy profesjonalnymi sportowcami, opłaca się inwestować w akcesoria wysokiej jakości. Zapewni to nie tylko większy komfort w czasie samej gry – lepsza piłka na pewno wytrzyma również znacznie dłużej.

Nasza siedziba:
RS Active S. Szmal R. Wasiak s.c.
ul. Zagnańska 84B
25-528 Kielce

Mob.: +48 798-558-877
E-mail: [email protected]