Łańcuchy samochodowe – rodzaje i zastosowanie

Szukasz łańcuchów śniegowych? Sprawdź https://ebagaznik.pl/pl/c/Lancuchy-sniegowe/14.

Łańcuchy samochodowe w dużej mierze zwiększają przyczepność samochodu w skrajnych warunkach – na ośnieżonych i oblodzonych drogach, zwłaszcza na spadzistych podjazdach. W niektórych krajach muszą one obligatoryjnie znajdywać się w bagażniku wszystkich samochodów przez cały rok kalendarzowy (tak jest m.in. w Norwegii, Bułgarii i Turcji), w innych zaś są one niezbędną częścią wyposażenia auta jedynie w sezonie zimowym (takie przepisy obowiązują na przykład w Polsce, Hiszpanii, Niemczech i we Włoszech). Jak jednak rodzaje łańcuchów samochodowych można nabyć w sklepach?

Typy łańcuchów na koła

Łańcuchy samochodowe klasyfikujemy zazwyczaj mając na względzie ich zastosowanie. Rozróżniamy typy wykonane z myślą o wykorzystywaniu w samochodach osobowych, dostawczych, ciężarowych i terenowych, jak również w autobusach. Łańcuchy różnią się także mocowaniem, które powinno być dopasowane do rodzaju felgi, przekrojem i grubością ogniwa (najczęściej jest to kształt rombowy ukośny) oraz motywem zaplotu. Różne są też tworzywa, z których wytwarza się łańcuchy samochodowe. W dzisiejszych czasach producenci stosują najczęściej stal manganową lub tytanową.

Prowadzenie auta z łańcuchami samochodowymi

Zakładanie łańcuchów na koła wymaga pewnych umiejętności i na początku może być źródłem sporego stresu. By się go ustrzec się, powinno się potrenować tę czynność w garażu albo na placu manewrowym. Sama jazda z łańcuchami wymaga nieco odmiennej techniki. Należy unikać buksowania kół, jazdy po odśnieżonych drogach i przekraczania prędkości 50 km/h. Korzystając z łańcuchów samochodowych, należy też koniecznie sprawdzać ich napięcie oraz ułożenie – tym sposobem unikniemy ich szybkiego zużycia i tym samym przedłużymy czas ich użytkowania.

Nasza siedziba:
AUTO-PLUS Zbigniew Haluch
ul. Prądnicka 79
31-202 Kraków

Tel.: +48 (12) 416-20-08
Mob.: +48 602-790-666
E-mail: [email protected]