Dlaczego lubimy czytać niepokojące thrillery i książki kryminalne?

Zobacz, gdzie kupić kryminalne książki.

Ogromna grupa pasjonatów książek to fani przerażających opowiadań. Niektórzy wolą historie z pogranicza gore, drudzy chcą zanurzać się w głębokie zakamarki złożonych procesów myślowych okrutnych zbirów i psychopatycznych morderców. W natłoku kanałów telewizyjnych i podcastów, na których znajdują się setki produkcji opowiadających zainteresowanym historie z prawdziwego życia oraz te całkiem zmyślone, nadal jedną z najprzyjemniejszych form styczności z nimi pozostają książki kryminalne i thrillery.

Kryminalne książki i thrillery – z jakiego powodu chcemy odczuwać strach?

Zapaleniec powieści kryminalnych oraz horrorów od razu odpowie, iż chodzi o błyskawiczny przypływ adrenaliny. Czytając lub oglądając straszne historie chcemy na chwilę dać się ponieść silnemu odczuciu strachu, którego z rzadka przeżywa się na co dzień. Współcześnie nie ma dla człowieka w naturze poważnych zagrożeń, a jeśli już coś nas stresuje to z reguły zdrowie, niestabilność finansowa bądź utrata zatrudnienia. Jeżeli nie uprawiamy sportów ekstremalnych, nie znajdujemy się w sytuacjach, w których nasz organizm wyzwala w dużych ilościach adrenalinę, a więc hormon przetrwania i stresu. A właśnie odczuwanie strachu uczy nas radzić sobie z trudnymi sytuacjami. To dlatego baśnie braci Grimm oraz Andersena mają zazwyczaj tak niepokojący i okrutny charakter – tak bajki te ujawniały dzieciom niebezpieczeństwa otaczającego ich świata, informując je przy tym, iż dobro czasem nie wygrywa.

Literatura kryminalna oraz książki thrillery sprawniej budują klimat niż ich serialowe adaptacje

XXI w. to okres błyskawicznej rozrywki. Odbiorcy, jeśli znajdą na nią czas, poszukują serialu z zamkniętą historią bądź filmu, którego obejrzenie zajmie nie więcej niż kilka godzin. Zwolennicy mrocznych thrillerów i kryminałów są w zasadzie rozpieszczani ilością produkcji tego typu, które oferowane są na przeróżnych platformach VOD. Co warte zaakcentowania, nierzadko te seriale i filmy bazują one na popularnych książkach, lecz jest im daleko do pierwowzoru i ich obejrzenie nie zapewnia porównywalnej frajdy jak czytanie oryginału. Książkę, szczególnie historię horror czy kryminalną, odbiera się odmiennie niż film – dłużej, a więc z większą atencją. W książce każda dygresja, rozmowa i postać (nawet ta drugiego planu) buduje klimat snutej historii. Niepokój wyzwalany jest u czytelnika na ogół stopniowo, lecz pozwala to na precyzyjniejszą analizę przedstawionych relacji bohaterów oraz wydarzeń. Jeżeli zatem masz chwilę i kochasz czytać, pozwól się przestraszyć thrillerom, horrorom oraz książkom kryminalnym.

Nasza siedziba:
Księgarnia internetowa Motyle książkowe
Zwrotnicza 6
01-219 Warszawa