palcaty, szpicruty, baty jeździeckie

Co warto wiedzieć o batach i palcatach jeździeckich?

Kupując strój jeździecki wypada pamiętać o wyposażeniu się także w najistotniejsze akcesoria. Zarówno podczas jazdy rekreacyjnej, oswajania konia czy w czasie zawodów, nieodzowne będzie wykorzystanie palcatów i batów jeździeckich.

Charakterystyka oraz przeznaczenie batów jeździeckich

Wyróżnia się kilka typów batów jeździeckich: baty do lonżowania, ujeżdzeniowe, powożeniowe oraz palcaty skokowe. Przeważnie stosuje się:
bat do lonżowania – ma zwykle od 160 do 200 centymetrów długości i służy do nakłonienia zwierzęcia do nieprzerwanego chodu do przodu, zatrzymania konia bądź przyciągnięcia jego uwagi. Przy jego użyciu trener panuje nad koniem, jednocześnie będąc w odpowiednim dystansie od zwierzęcia. Dzisiejsze baty do lonżowania produkowane są z reguły z włókna szklanego i posiadają antypoślizgową rączkę, która sprawia, że dobrze trzyma się ręki w każdych warunkach. Zwykle są składane, jednakże można nabyć też modele jednoczęściowe.
bat ujeżdżeniowy – jest o wiele krótszy (ma przeciętnie między 90 a 140 cm) i kończy się sznureczkiem. Stosuje się go podczas treningu, rzadziej w jeździe rekreacyjnej. Trzeba zaakcentować, że stosuje się go tylko wówczas, gdy dżokej nie może wymóc od konia stosownego zachowania za pomocą bodźców wydawanych dłonią bądź nogą.
palcat skokowy – często nazywany również szpicrutą, to najkrótszy typ bata – ma długość około 60-75 centymetrów. Zakończony jest zazwyczaj skórzaną klapką, której dźwięk dyscyplinuje konia i zmusza go do określonego działania. Palcatem uderza się delikatnie konia w łopatkę, dlatego też jest on tak krótki.

Palcatów i batów używaj z rozwagą

Batów i palcatów niezmiernie łatwo nadużyć, toteż powinno się zawsze korzystać z nich racjonalnie. Za silny cios może przyczynić się do tego, iż zamiast wypełnić polecenie zwierzę stanie się bardziej agresywne albo będzie w przyszłości asocjować daną przeszkodę z uczuciem cierpienia. Gdy bat albo palcat odcisnął ślad na sierści konia to oznaka, że jeździec uderza na pewno za mocno.

W czasie jazdy baty oraz palcaty chwytamy tak, by były ułożone wzdłuż wodzów. Jeśli rączka zakończona jest pętlą, nie wolno zaciągać jej aż do nadgarstka, bo w przypadku potencjalnego upadku dżokej mógłby się zranić.

Nasza siedziba:
Sklep Jeździecki Horse-Trade
ul. Michała Korpala 4
30-389 Kraków

Tel.: +48 12 423 00 96
Mob.: +48 728 95 00 96
E-mail: [email protected]