Kilka ciekawostek o obrączkach ślubnych

Jeśli potrzebujesz obrączkek Kraków, zobacz tu.

Dla wielu osób ceremonia ślubu jest wyjątkowo poruszającym dniem w życiu. Sakrament ten łączy młodą parę po wsze czasy, a znakiem ich zaangażowania, wierności i uczucia są obrączki ślubne, które wsuwają sobie nawzajem na palce.

Obrączki ślubne – nie w każdym kraju na prawej dłoni

Z początku nie nie istniało rozróżnienia na obrączki oraz pierścienie zaręczynowe, więc mają one wspólną historię, która sięga daleko w Starożytność. Obrączki zostały uznane w prawie kanonicznym przez Kościół Katolicki zaledwie w XIII w., na skutek czego podarowanie żonie pierścionka stało się częścią obrzędu zaślubin. Niedużo osób wie jednak, że mężowie zaczęli nosić na ręku obrączkę ślubną wiele wieków później. I choć uprzednio zdarzało się, że zakładali pierścienie na palec obrączkowy kiedy wyrywali się na wojenne eskapady, aczkolwiek zwyczaj ten spopularyzował się szerzej w minionym stuleciu, a konkretnie w okresie II Wojny Światowej. Obrączka miała przypominać wojakowi, że wyczekuje na niego żona, za którą walczy i której powinien być wierny. W Polsce para małżeńska nosi obrączki na palcu serdecznym prawej ręki, jednakże w wielu krajach, jak przykładowo na Słowenii, w Stanach Zjednoczonych Ameryki, na Słowacji czy w Irlandii, wsuwa się je na lewą dłoń, którędy zgodnie ze staroświeckimi wierzeniami biegnie legendarna “żyła miłości”, wiodąca wprost do serca. pierścionków zaręczynowych, młoda para przymierza i poszukuje obrączek ślubnych razem, jakkolwiek zwyczaj rekomenduje, iż przyszła żona nie powinna za nie płacić, bowiem jest to zadanie narzeczonego.

Obrączki ślubne – dopisz imię małżonka, cytat albo datę ślubu

Odmiennie do pierścionków zaręczynowych, obrączki wyróżniają się subtelniejszym designem. Przez okres wielu wieków sporządzano je z najrozmaitszych surowców, mniej lub bardziej trwałych. Później użyto do tego metale i ich stopy (takie jak miedź lub mosiądz) reprezentujące moc miłości. W dzisiejszych czasach do ich wytworzenia używa się głównie platyny oraz złota, które są oznaką ufności w stosunku partnera. Naturalnie, są one również nierzadko inkrustowane kamieniami szlachetnymi, aczkolwiek w dalszym ciągu przeważnie nabywane są proste, uniwersalne złote pierścienie oraz delikatne nowoczesne obrączki, w których wykorzystano dwa typy złota (np. białe i tradycyjne). Sklepy jubilerskie, które specjalizują się w wykonywaniu obrączek, świadczą również nieraz usługę ich grawerowania. Można zatem spersonalizować obrączki dopisując do nich imię małżonka, datę ślubu bądź ważny dla nowożeńców cytat.

Nasza siedziba:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]