Mnóstwo przedmiotów, które użytkujemy każdego dnia i bez których sporo czynności stałoby się cięższych, żeby działać wykorzystuje silniki elektryczne prądu stałego. Ogromne lub małe, szczotkowe albo bezszczotkowe, te urządzenia odmieniły nasz tryb życia i pracy, a przeciętny człowiek najczęściej nie wie, jak są one skonstruowane ani jak funkcjonują te silniki.
Garść informacji o silnikach DC
Zadaniem silników na prąd stały jest generowanie energii mechanicznej z energii elektrycznej. Ich nazwa zaznacza, że zasilane są prądem, w którym zwrot i kierunek przepływu ładunków elektrycznych jest stały. Silniki tego rodzaju znane są od nieomalże 200 lat i są wspólnym osiągnięciem kilkunastu osób. Do ich konstrukcji, dalszego rozwoju i ostatecznie ich dopuszczenia do szerokiego wykorzystania w wszelkiego typu mechanizmach, przyczyniły się eksperymenty i wynalazki uznanych inżynierów połowy XIX w., jak np. Michael Faraday, Zénobe Gramme i Moritz Jacobi. Silniki elektryczne prądu stałego złożone są ze nieruchomego statora, wirnika, dwóch magnesów skierowanych do siebie biegunami różnoimiennymi, między którymi wytwarza się pole magnetyczne, komutatora i szczotek. Dzisiaj powszechnie używane są również silniki bezszczotkowe, które głównie ze względu na brak tego cyklicznie ulegającego awarii elementu, są uważane za dużo trwalsze, bezpieczniejsze i są ogólnie cenione za wyjątkową niezawodność, a także bezszelestną pracę.
Silniki elektryczne prądu stałego znajdziesz w wielu powszechnie używanych urządzeniach
Teza, iż silniki prądu stałego są wykorzystywane praktycznie wszędzie nie jest egzageracją. Jeżeli posiadasz odtwarzacz DVD lub w komputerze masz zainstalowane dyski HDD, to w ich mechanizmie na pewno użyto silnika bezszczotkowego. Silniki DC są podzespołem samochodów oraz pociągów sterowanych radiowo, a więc zabawek, które lubiliśmy jako dzieci i które pewnie damy również naszym synom i córkom. Silniki tego typu użyte są w dużych i mniejszych pompach hydraulicznych niezbędnych w wielu gałęziach przemysłu, m.in. produkcyjnej, budowlanej bądź wydobywczej. W bliskiej przyszłości, za sprawą silników na prąd stały samochody elektryczne będą codziennością, a już dziś te silniki optymalizują naszą mobilność, bowiem bez nich nie działałyby tak chętnie używane hulajnogi, rowery elektryczne oraz segwaye. Z silników prądu stałego korzystają też hobbyści do tworzenia własnych zautomatyzowanych modeli z obszaru mechaniki oraz robotyki.
Chociaż silniki DC o niewielkiej mocy bez trudu da się zamówić w sklepach hobbystycznych bądź z częściami elektronicznymi, to te do przemysłowego wykorzystania kupić można na zamówienie tylko u dystrybutorów, oferujących specjalistyczne silniki od szanowanych marek.
Nasza siedziba:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa
Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail:
[email protected]